سخنرانی چیست

سخنرانی چیست

سخنرانی چیست:

 

 

 

سخنرانی یکی از مهم ترین موضوعات حال حاضر در دنیا است که بسیار موردتوجه قرار دارد. در قرن بیستم و یکم شاید جز مهارت های لازم و واجب هر انسان به شمار می آید. شاید خیلی از شما دوستان عزیز کم وبیش با این موضوع مواجه شده اید که می توانید با سخنرانی کردن و در عین حال درست سخنرانی کردن بسیار خوب ظاهر شوید و آنچنان که لازم است خودتان را مطرح کنید. به قول استیو جابز:

 

 

سخنرانی چیست

                                                                                                                             www.Rahmanii.com

 

اما سوال مهم و کلیدی که وجود دارد این است که سخنرانی چیست؟ سخنرانی مهارت حرف زدن در مقابل جمع است که خوده این مهارت لازمه یادگیری مهارت های بیشتری است.

مثلا شما به عنوان سخنران باید موارد زیر را به خوبی یاد بگیرید:

۱- مهارت های فن بیان

۲- مهارت های صداسازی

۳- مهارت های متقاعد سازی

۴- مهارت های جلب توجه مخاطب

۵- مهارت های هوش کلامی

۶- مهارت های زبان بدن

۷- مهارت های استفاده از تکنولوژی

حال سوال مهم این است که آیا لازم است همه این مهارت ها رو یادبگیریم. جوابی که می شود به این سوال داد این است که خیر. شما برای یادگیری مهارت سخنرانی باید به صورت کلی آشنایی اولیه با این مهارت ها رو داشته باشید و به تدریج نسبت به یادگیری بییشتر مهارت های بالا اقدام نمایید.

شاید مهمترین مسئله ای که باید توجه کرد این است که شما برای بهبود مهارت سخنرانی باید تمرین کنید تا بتوانید تقاط ضعف خود را شناسایی کنید و بعد به صورت واقعی سخنرانی کنید و باز هم نسبت به بررسی نقاط ضعف خود اقدام نمایید . جمله ای که من خیلی دوسش دارم این است که :   

لازمه یادگیری مهارت های مهم تلاش مستمر با شیب ملایم است 

شما باید تمرین کنید تا یادبگیرید. 

 

                                                                                                                          www.Rahmanii.com

سخنرانی در کجا بدردمان می خورد؟ 

 

 

همونطورکه از اسمش معلوم است سخنرانی یعنی گفتگو با دیگران . حال این دیگران می توانند:

۱- یک نفر باشد

۲- چند نفر باشد

۳- چند ده نفر باشد

۴- چند صد نفر باشد

۵- چند هزار نفر باشد

۶- چند میلیون نفر باشد

پس سخنرانی به این معنی نیست که شما برای یک جمع خیلی بزرگ صحبت کنید. خیلی از انسان ها فکر می کنند سخنرانی به این معنی است . در ابتدای کار شما ممکن است برای افزایش مهارت های سخنرانی لازم است با جمع های کوچک شروع کنید و سپس با افزایش مهارت ها به سمت جمع های بزرگتر بروید

شما به عنوان سخنران باید سبک خود را داشته باشید. اشتباهی که خیلی از افراد می کنند کپی کردن از دیگران است . یعنی به نجوه بیان طرف مقابل نگاه می کنند و می خواهند مثل او سخن بگویند.این یک اشتباه بزرگ است . دیگران نمی توانند با شما ارتباط برقرار کنند و شما را فرد دروغ گو درذهنشان تصور می کنند. در این خصوص فیلمی از نحوه بیان و زبان بدن هیتلر را مشاهد می کنید.

 

 

                                                                                                                           www.Rahmanii.com

 

یکی از خاصیت های تمرین کردن هم همین است که شما راه و روش سخنرانی کردن خود را می آموزید و در واقع سبک خودتان را پیدا می کنید. نگاه کنید مثلا اگر شما مثل سبک گاندی یا هیتلر یا افراد معروف دیگر صحبت کنید تاثیرگذاری به مراتب کمتری خواهید داشت .علت این است که موقعیت و شرایط و فرهنگ ها متفاوت است و اصلا شرایط سخنرانی هیتلر را با خودتان مقایسه نکنید .

تاثیرگذاری او در سخنرانی هایش به دلیل حضور افراد نظامی و همچنین شرایط جنگی حاکم بر آن زمان دارد. پس اگر شما به سبک او سخنرانی کنید ممکن است اتفاق های بدی برای شما بیافتد. این یک زا مهم ترین موضوعاتی است که باید بهش توجه کرد.

 

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *