شناخت مخاطب در سخنرانی. چطور تاثیرگذار باشیم

شناخت مخاطب در سخنرانی. چطور تاثیرگذار باشیم

شناخت مخاطب در سخنرانی بسیار مهم است.

اگر می خواهید تاثیرگذار باشید در سخنرانی هایتان بسیار مهم است که در مورد خصوصیت های مخاطبین اطلاعاتی را جمع آموری کنید وگرنه ممکن است جلسه سخنرانی تان بسیار بد برگزار شود و احساس بدی در شما بوجود بیاید.

 

شناخت مخاطب

خیلی از سخنرانان اصلا به این قضیه توجه نمی کنند و سعی می کنند آنطور که دوست دارند در جمع صحبت کنند.

حال با توجه به این قضیه ما می توانیم یادبگیریم چطور شناخت مخاطب داشته باشیم وتاثیرگذار باشیم.

در این مقاله قصد داریم روی این موضوع صحبت کنیم که اصلا مخاطب چه کسی است.

 

بله در ادامه همراه باشید تا متوجه منظورم شوید.

 

۱- سن مخاطب : سن بسیار مهم است به چه دلیل؟ به دلیل اینکه ما در طول سخنرانی مان، مثال ها، داستان، آمارها و… ارائه می کنیم و باید  مناسب حال مخاطبین باشد. همینطور هم باید موضوع متناسب با سن آنها باشد. اگر گودک ونوجوان باشند قطعا باید با روش متفاوت سخنرانی را انجام دهیم. 

                       

۲- جنسیت مخاطب: خیلی مهم است که بدانیم مخاطبین چه جنسیتی دارند تا براساس آن کار را پیش ببریم. جنسیت روی شوخی کردن هم تاثیر می گذارد، پس بسیار به این نکته دقت کنید.

 

۳- تحصیلات: بسیار مهم است که سطح تحصیلات مخاطبین را بدانیم تا براساس آن محتوا آماده کنیم. منظور پیچیده بودن یا ساده بودن محتوا می باشد.   

             

۴- شغل : با توجه به شرایط کاری مخاطبین باید مثال ها و داستان و موضوعات مرتبط با آن قشر گفته شود تا تاثیرگذاری بیشتری داشته باشد.       

                       

۵- ملیت : بسیار باید به این نکته دقت کرد که مخاطبین شما از کدام شهر هستند و چه لهجه و گویشی هستند. شاید نیاز باشد زبان آن شهر را مطالعه کنید تا بهتر بتوانید کار را پیش ببرید.

 

۶- زمینه ی فرهنگی، اجتماعی، سیاسی: بسیار مهم است که بدانیم دارای چه پیشینه فرهنگی و اجتماعی و سیاسی هستند. به طور مثال ممکن است نسبت به یکسری موضوعات فرهنگی تعصب داشته باشند و شما به عنوان سخنران اصلا به این موضوع توجه نکنید .

ممکن است مشکلاتی برای شما بوجود بیاید و مخاطبین از دست شما ناراحت شوند و در نتیجه سخنرانی شما با مشکل مواجه خواهد شد.

روش دریافت تمامی این اطلاعات میتواند متفاوت باشد.

به این صورت که می توانید چک لیستی را آماده کنید و براساس آن از برگزارکننده ها، مستقیم از حضار قبل از حضور در سخنرانی سوال کنید و اطلاعات لازم را جمع آوری کنید.

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *