۱۰ اشتباه رایج سخنرانان که باید توجه کنند و درس بگیرند

۱۰ اشتباه رایج سخنرانان که باید توجه کنند و درس بگیرند

در این مقاله در خصوص ۱۰ اشتباه سخنرانان در سخنرانی صحبت خواهیم کرد.

 

10 اشتباه سخنرانان

یکی از بزرگترین چالش های پیش روی سخنرانانی که در جاهای مختلف سخنرانی می کنند این است که اصلا به ریز کاری های خیلی مهم، تاکید می کنم خیلی مهم توجه ندارند.

به راستی خیلی از افراد زمانی که قرار است سخنرانی کنند در جاهای مختلف، مثلا جلسه ماهانه شرکت، یا همایش های مرتبط با موضوع شرکت، یا مدرسین و دانشجویان در جلسات دانشگاه و آموزشی آزاد، و غیره .. کاملا معمولی و بدون برنامه ریزی شروع به صحبت می کنند.

در این سالها که با مبحث سخنرانی و فن بیان آشنا شدم خیلی توجه کردم به صحبت های آدم های مختلف، واقعا علاقه ای در جهت سخنرانی در آنها نمی بینم. یعنی چی؟ 

چه چیزهایی باعث می شود که من مخاطب به سخنان شما سخنران گوش ندهم واقعا فکر کنید که چه باعث می شود که تمام جلسه کسل آور و خسته کننده باشد. چه چیزی شمای مخاطب را دیوانه می کند؟

در این مقاله به ۱۰ اشتباه رایج سخنرانان می پردازیم که اگر به آنها توجه نشود، سخنران با شکست مواجه خواهد شد .

 

۱- نداشتن هدف مشخص :

مدل سخنرانی

نداشتن چارچوب در سخنرانی یعنی محکوم به شکست در سخنرانی. وقتی اصلا نمی دانیم قرار است چه بگوییم چطور انتظار داریم که جلسه سخنرانی مان به خوبی پیش برود و  افراد را ترغیب به انجام کاری کنیم .

بدون هدف لطفا به هیچ وجه وارد هیچ جلسه ای نشوید. حداقل ۱ ساعت قبل در مورد جلستان برنامه ریزی کنید تا بتوانید نتیجه دلخواه را بگیرید.

 

۲- عدم توجه به مخاطب :

 

مخاطب

وقتی هیچ اطلاعاتی از مخاطبین ندارید چطور انتظار دارید مطالبتان به درد مخاطب در جلسه بخورد. مثلا موضوعی را انتخاب کردید در حوزه بزرگسالان، ولی وقتی وارد جلسه می شوید متوسط سن افراد در جلسه ۱۵ سال است .

این یعنی شما از قبل هیچ شناختی از مخاطب نداشتید و مطالب متناسب برای این قشر را آماده نکرده اید. حداقل کاری که می توانید بکنید این است که از قبل بررسی کنید که گروه سنی، جنسیت، میزان تحصیلات، رده شغلی و … به چه صورت است .

 

۳- پاورپونت با تعداد زیادی نوشته :

 

پاورپونت

 

به یاد بیاورید زمان داشنگاه یا مدرسه معلمین و مدرسینی که سر کلاس حضور پیدا می کردند و از روی اسلاید برای شما درس می دادند.

یک صفحه اسلاید پر از نوشته که باعث گیج شدن مخاطب می شد و اصلا نمی توانست تمرکز کند و بسیار کسل کننده کلاس برگزار می شد.

باید متناسب با موضوع سخنرانی تان اسلاید با محتوای خیلی کم و قابل فهم درست کنید و از نوشتن متن های طولانی اجتناب کنید.

 

۴- صدای خسته کننده سخنران :

اگر می خواهید مخاطب شما به خواب عمیق فرو رود بسیار آرام و بدون هیجان و بدون لحن درست صحبت کنید. سخنرانی که کاملا بدون توجه به اعضای تولید صدا و درگیر کردن آنها به سخنرانی می پردازد قطعا با واکنش هایی که ابتدا گفتم مواجه خواهد شد.

باید لحن و سرعت و کیفیت صدای خود را تقویت کنید و سعی کنید در هر جمله بیانتان با جمله بعدی فرق کند.

 

۵- تمرین نکردن قبل از سخنرانی : 

خیلی از افراد زمانی که قرار است در جلسه ای حضور پیدا کنند برای سخنرانی، متاسفانه اصلا حداقل یکبار متن سخنرانی خود را تمرین نکردند که ببینند کجاهای متن نیاز به اصلاح دارد یا اینکه زمان تقریبی سخنرانی شان چقدر است.

وقتی شما تمرین می کنید سخنرانی خود را خیلی قشنگ با جاهای که نیاز به اصلاح دارد برخورد می کنید و سعی در رفع آن دارید.

 

۶- نداشتن نگاه چشمی درست :

 

نگاه چشمی

مطالب شما همانجایی خواهد رفت که نگاه شما می رود. وقتی به درو دیوار نگاه می کنید مطمئن باشید مطالبتان هم به در و دیوار خواهد رسید.

وقتی نتوانید ارتباط چشمی درست برقرار کنید مخاطب حس خوبی از شما نخواهد گرفت و حس می کند شما استرس پایینی و حتی اعتماد به نفس پایینی دارید.

وقتی در حال صحبت هستید خیلی زیاد به چهره های افراد نگاه کنید تا آنها با شما ارتباط برقرار کنند و حس خوب درونشان فعال شود. 

 

۷- نداشتن نکات مشخص :

شما به عنوان سخنران باید در هر ۵ تا ۶ دقیقه صحبت، ۱ تا ۲ نکته مشخص داشته باشید و بعد سراغ مطلب بعدی بروید وگرته مخاطب را گیج خواهید کرد که واقعا دارید در مورد چی صحبت می کنید.

 

۸- دلایل درستی مطالب نداشته باشید:

دلایل درستی کلام

می روید در جلسه شروع به صحبت می کنید . نکاتی را می گویید. ولی متاسفانه دلایل درست بودن نظراتتان را نمی گویید و فقط نظر شخصیتان را می گویید.

شما محکوم به شکست هستید اگر دلیل یا آمار یا گزارش یا مستند نداشته باشید برای حرف هایتان .

 

۹- زیاد صحبت کردن:

قطعا شما با خیلی از افراد سروکار داشتید که بسیار حرف می زنند و حوصله شما را سر می برند. از خدا می خواهید سریع تمام کند صحبت هایش را .

باید سعی کنید اندک صحبت کنید و براساس نیاز زمان برای سخنرانی تان بگذارید .

چه عالی می شود سر موقع خودش صحبت خود را تمام کنید و از زیاده گویی پرهیز کنید.

 

۱۰- تعریف کردن لطیفه یا شوخی بی جا:

 

شوخی کردن

خیلی از افراد احساس می کنند واقعا شوخ طبع هستند ولی در واقعیت اصلا اینطور نیست . شروع به تعریف شوخی یا لطیفه می کنند و مخاطب را زده می کنند و با واکنش بد مواجه می شود سخنران .

شوخ طبعی نیازمند تمرین و ممارست است و تا زمانی که مطمئن نشدید که می توانید شوخی و لطیفه بگید از انجام اینکار اجتناب کنید. 

هر کدام از ۱۰ مورد بالا نیازمند تفکر و بررسی می باشد. اگر می خواهید واقعا موفق شوید در سخنرانی و صحبت در برابر جمع به این ۱۰ مورد توجه کنید و به ترتیب برای هر کدام برنامه ریزی و تدبیر داشته باشید.

تمامی این ۱۰ مورد مهارت هستند که با تمرین کردن بدست می آید. در این سایت مقالات متعددی در خصوص این ۱۰ مورد و موردهای دیگر وجود دارد که می تواند به شما کمک کند یا یادبگیرید و استفاده درست داشته باشید.

در ابتدا لازم نیست شما تمامی این ۱۰ مورد را کامل یادبگیرید.

برای اثر گداری بیشتر باید یکی یکی شروع کنید به یادگیری و مطمئن باشید وقتی یکی از موارد بالا را در سخنرانی هایتان برنامه ریزی کنید ناخودآگاه سراغ بقیه خواهید رفت و براساس نیازتان به آنها توجه خواهید کرد.

ممنون هستم از توجه شما به این مقاله امیدوارم توانسته باشم گوشه ای از این دریای عظیم را به شما نشان داده باشم و جرقه ای در ذهن شما پدید آورده باشم. خدانگهدار. به امید دیدار 

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *